Gabinet lekarski lub weterynaryjny – inwestycja w przychodnię w domu?
Pracowanie w domu jest bardzo kuszącym wyjściem, zwłaszcza jeśli mieszkamy w rejonie, w którym możemy oczekiwać sporego zainteresowania oferowanymi usługami. Dobrym przykładem są gabinety lekarskie bądź weterynaryjne jeśli prowadzący je lekarz lub weterynarz rezyduje na peryferiach miasta. Jak urządzić tego typu gabinet? Nie jest to takie oczywiste jak przyczepienie tabliczki nad drzwiami i zawieszenie fartuszka medycznego na haczyku.
Pierwszą sprawą jest dostosowanie się do wymagań zapisów prawa, dotyczących tych kwestii. Generalne wymagania lokalowe znajdują się w art. 22 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Znajdziemy tam informację, że dla przykładu gabinet nie znajduje się w oddzielnym budynku musi być oddzielony od pokoi spełniających niezwiązane z gabinetem role. Wymóg taki dobrze jest znać jeszcze w trakcie planowania budynku. Jeżeli jednak przystosowujemy istniejący lokal, to najprawdopodobniej konieczna będzie większa przeróbka. W gabinecie koniecznie muszą być zainstalowane zlew i umywalka z ciepłą i zimną wodą. Ponad to konieczne są pojemniki z mydłem oraz środkiem odkażającym oraz jednorazowe ręczniczki i oddzielny śmietnik na nie.
Oddzielną kwestią są meble. Jak każdy szanujący się gabinet, również ten medyczny powinien posiadać biurko i wygodny fotel. Oczywiście pacjent również musi mieć swoje miejsce. W przypadku gabinetu lekarskiego będzie to krzesło i kozetka, natomiast w gabinecie dla zwierząt – krzesło dla właściciela i blat dla czworonoga. Środki medyczne najwygodniej jest trzymać w szafkach z przeszklonymi drzwiczkami dzięki czemu mamy dogodny na półki. Warto jest też tak zaplanować układ wyposażenia aby mieć możliwość wygodnie skorzystać z często używanych przedmiotów. Półkę z takimi przedmiotami jak gogle ochronne czy maski ochronne na twarz sensownie jest mieć pod ręką, tak aby nie trzeba było chodzić po nie każdorazowo gdy potrzeba ich użyć. Istotne jest też aby meble gabinetu było łatwe do czyszczenia.
Oczywiście, wymienione zostało tylko podstawowe umeblowanie. Gabinety specjalistyczne: ginekologiczne, laryngologiczne czy stomatologiczne będą mieć umeblowanie odpowiednie do swojej roli. Te ostatnie dla przykładu będą posiadać odpowiedni fotel zabiegowy i dedykowany sprzęt jak choćby irygatory dentystyczne. Wyposażając gabinet warto zakupić sprzęt wysokiej jakości, który będzie służył przez lata. Nie ma sensu oszczędzać na wyposażeniu, nabywając rzeczy nieznanych firm. Jest dość prawdopodobne, że choćby irygatora Panasonic będziemy używać o wiele dłużej niż taniego zamiennika jakiejś nieznanej marki.
Reasumując, urządzenie gabinetu w domku jednorodzinnym jest wykonalne, choć wymaga analizy w kwestii układu pokoi oraz urządzenia wnętrza.
Dodaj komentarz